Интуицията и съдията [Vox Nihili #175]
Любомир Бабуров, Мадлен Елчинова и Стоян Ставру обсъждат:
– Трябва ли да медитираме, за да получим достъп до нашата интуиция?
– Защо интуицията не трябва да бъде част от инструментариума на съдията?
– Мъжете имат ли интуиция?
– Може ли да дадем дефиниция на интуицията?
– Къде се изгубва интуицията между Кант („трансцеденталния идеализъм на пространството“) и Бегсон („вътрешния смисъл на оригинала“)?
– Свързана ли е интуицията с опита?
– Що за философия е експерименталната философия?
– Каква е разликата между интуицията и надеждната способност?
– Има и разлика между „лоша“ и „добра“ интуиция?
– Кога знанието преди разсъдъка не е пред-раз-съдък?
– Може ли един съдия да „говори“ от името на закона?
– Какво е разликата между перфектната и неперфектната епистемология?
– Виновен ли е дебелият мъж?
– Консистентен ли е Любо?
Разговорът беше всичко друго, но не и интуитивен. Защото, оказа се, имаме различни интуиции за интуицията. Различията ни не се заличиха, когато започнахме да говорим и осмисляме интуициите си за интуицията. Макар и да бяхме чули, че „подсъзнанието може всичко“, оказа се, че в това можене се включват и някои доста неприятни грешки. Сред нарастващото объркване все пак разграничихме рационалните от „суровите“ интуиции, като разгледахме връзката им с житейския опит и предразсъдъците. Основен акцент е отношението на правото към интуициите на съдията и различните стратегии, които могат да бъдат възприети от хората, натоварени със специалния епистемен дълг и носещи отговорността да кажат като последен авторитет какво гласи Законът. 🙂
===
За госта:
Мадлен Ангелова-Елчинова (elchinova.weebly.com/) е главен асистент в катедра „Философия“ на ФФ на СУ „Св. Климент Охридски“ (2021) и председател на Българското общество за аналитична философия (БОАФ) (2023). Защитава докторантурата си в катедра в СУ „Св. Климент Охридски“ с дисертация на тема „Теория на познанието в българската философия на XX век“ (2020). От 2023, Мадлен е технически редактор на Balkan Journal of Philosophy и редактор на Годишник на специалност „Философия“. Изследователските ѝ интереси са свързани с епистемология, философия на възприятията и метафилософия. В момента работи върху анализ на връзката между възприятия и убеждения, като се надява да предложи аргумент в полза на директния реализъм по отношения на възприятията, както и нов, натурализиран възглед за формирането на убежденията. По настоящем, Мадлен е и стипендиант към ЦАИ и разработва проект върху директния реализъм по отношение на възприятието.
===
Епизодът е част от серията Vox Nihili, която реализираме с “Предизвикай правото!” и в която изследваме пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото.
Допълнителни бележки към епизода: ratio.bg/podcast/526/
Гледайте и на видео: youtu.be/WAyv5aoYcts
Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук: ratio.bg/support/