Podcast: Agent 001
-
Дълбока мисъл [Agent 001 #20]
Какво представлява всъщност OpenAI o1? Какво рекламират OpenAI? Какъв е този Chain of thought? Това са част от въпросите, които обсъждат Никола и Кив в епизода. Разговарят за най-новото от света на изкуствения интелект – моделът o1-preview на OpenAI и какво го прави толкова впечатляващ. Разказват повече за неговите възможности, ограничения и потенциалът му да решава сложни задачи. Ще чуете още и за новият интелигентен дигитален асистент от Google - NotebookLM и ще rазберете как може да ни улесни в ежедневието и дали това е бъдещето на дигиталната организация. А какво означва, че за първи път ИИ може да се “напъне” малко повече, чуйте в епизода.
-
Киберсигурност за всеки [Agent 001 #19]
Фишинг атаки, телефонни измами, кражба на профил в социалните мрежи са все неща, за които чуваме доста често, а най-вероятно и не малка част от нас са били жертва на някоя от тях. Как да ги разпознаваме и да се защитаваме са главните въпроси в днешния епизод. Кив, Никола и Миглен Евлогиев разглеждат киберсигурността през перспективата на потребителя, като развиват разнообразни сценарии с няколко персони. Чрез отделни хора и случки обсъждат различните заплахи и съответните защитни мерки за тях. Хората в примерите градират по сложност като започват с обикновен човек и неговия смартфон и стигат до човек, който е добре запознат с темата за киберсигурност.
-
Технологията на избора [Agent 001 #18]
Изборите в България наближават и затова Никола и Кив посветиха този епизод на начина, по който те се провеждат. Разглеждат различните предизвикателства пред процеса, включително необходимостта от едновременно осигуряване на анонимност и доверие, както и уязвимостта към различни видове атаки. Дискутират начините на гласуване - на хартия или с машина и конкретните особености на всяка от двете технологии. Обсъждат потенциалните слаби места на процеса, мерките, които се предприемат за тяхното преодоляване и: Какво е текущото състояние на технологията на изборите в България? Кои са разликите между различните видове избори и с какви данни разполагаме? Какво точно избират гражданите?
-
Стражари за демокрация [Agent 001 #17]
Имаме ли достатъчно познания за дейността на депутатите, за да ги обвиняваме? Никола, Кив и Благослав Михайлов, създателят на приложението Стража обсъждат този въпрос в днешния епизод. Стража дава навременна и лесно достъпна информация за дейностите, които се случват в Народно Събрание на България. Всички гласувания на закони и стенограми от заседанията са достъпни в приложението почти в реално време, което цели да направи работата на народните представители достъпна за всички. Разговарят и за най-новото начинание на Благо Михайлов. То носи интересното име “Казва” - иновативно приложение за събиране на обратна връзка в мащаб и дълбочина. Как точно работи и кой го ползва ще чуете в епизода.
-
Доктор в джоба – Диагностика с термокамерa и телефон [Agent 001 #16]
Събуждате се сутрин и още сънени се оглеждате в огледалото, а скритите в него камери и сензори за секунди проверяват за следи от рак или съдови заболявания. Това още не е реалност, но е по-близко отколкото предполагате. Никола и Кив ни срещат с Георги Костадинов - съ-основател и технически директор в Kelvin Health и Imagga. Той ръководи екип с дългогодишен опит в компютърното зрение в най-различни области. Как компютърното зрение прави възможно прилагането на нови методи за образна диагностика, как прави диагностицирането по-малко неприятно и по достъпно ще разберете в епизода.
-
Изкуствен живот и живи материали [Agent 001 #15]
Какво ни прави живи и от какво зависи дали ще останем такива? Какво всъщност е живота? Това са част от въпросите, които обсъждат Никола и Кив със Спас Керимов. Ще чуете и за опитите на науката да създаде изкуствени клетки, тъкани и съзнание, както и за възможността да се използват живи материали в строителството. Обсъждат и най-новото начинание на Спас Керимов, свързано с изваждането на въглерода от въздуха. Търсят пресечната точка на човекоцентричното и холистичното, там, където се преплитат сложните отношения между човека, технологиията, природата и космоса. Как може да се говори за генна модификация и да се реферира към случки в Париж по време на Бел епок, ще разберете като изслушате епизода.
-
Изкуствен интелект в бой [Agent 001 #14]
Роботи убийци се разхождат по улиците, докато ята синхронизирани дронове дебнат в небесата. Кибер пространството се владее от ботове агенти, докато в дълбините на океаните дебнат интелигентни торпеда. Вече десетилетия научната фантастика рисува безброй дистопични сценарии около военизирането на изкуствения интелект. В днешния епизод Никола и Кив обсъждат докъде е стигнала употребата на тези технологии във военното дело. Какво можем да очакваме в близкото бъдеще на високоинтелигентното бойно поле и какво казва закона за употребата на умни машини в бой са част от въпросите, които повдигат в епизода.
-
Технология или екология: вреди ли AI на планетата? [Agent 001 #13]
Колко парникови газове отделя биткойн мрежата? Как IT индустрията влияе на екологията? Кив и Никола разширяват темата на ЕКО месеца на Ratio и се опитват да разнищят в дълбочина ефекта на Изкуствения интелект върху околната среда. Скрит зад бляскавата фасада на AI се крие изключитлено енергоемък процес с изумителен въглероден отпечатък. Екологичните последици от възхода на ИИ изискват спешно внимание и въпреки липсата на повече точни данни, Никола и Кив разсъждават върху редица въпроси: Колко харчи изкуственият интелект? Може ли AI да реализира своя потенциал, без да навреди на околната среда? Какво е е-боклук и как е вреден?
-
Десетте божии заповеди за чисти таблични данни [Agent 001 #12]
Колко често се налага да ползвате Excel? За добро или за лошо повечето данни днес циркулират в добре познатия ни табличен вид. От финансовите отчети на големите корпорации, през резултати от лабораторни изследвания до кривите сметки на етажната собственост, всичко преминава през Excel. Точно затова Никола и Кив са се заели със задачата да изредят добрите практики при създаването на такива данни. Подредили са разговора като 12 прости правила. От форматирането и смисъла на самата таблица, през качеството на отделните стойности и тяхното представяне до дребните на пръв поглед, но важни детайли, като това как да пишем час и дата.
-
Cybersecurity Fairy Tales [Agent 001 with Luca Vigano #11]
Какво могат да ни научат приказните герои за сигурността и безопасността ни в дигиталния свят? Как Спартак запазва анонимността си? Използва ли Пепеляшка двуфакторна автентикация? По тези теми Никола и Кив разговарят с Лука Вигано лектор на Ratio Forum. Лука е заместник-декан и ръководител на групата по киберсигурност в Кралския колеж в Лондон. Неговата работа се фокусира върху формални анализи на киберсигурността. Лука също така е драматург, автор на кратия филм “The First”, в който тестът на Тюринг е обърнат наопаки по интересен начин. Той успешно слива наука и изкуство за да обясни сложни концепции чрез познати и лесни за възприемане истории.