Евтаназията: Мортие срещу Белгия [Vox Nihili #188]
Любомир Бабуров, Иван Стойнев и Стоян Ставру обсъждат:
– Коя е Мортие?
– Как правото на живот е свързано с „правото на смърт“?
– Имат ли държавите позитивноправни задължения във връзка с „правото на смърт“?
– Хроничната депресия съставлява ли основание за извършване на евтаназия?
– Каква е ролята на достойнството и на надеждата в дебатите върху евтаназията?
– Кой е проблемът: държавата или лекарят?
– Кои са юридическите гаранции срещу злоупотреба с евтаназия?
– Трябва ли близките да участват при вземането на решението за евтаназия?
– Каква е разликата между евтаназия и асистирано самоубийство?
– Какво представлява т.нар. „охлаждащ период“?
– Кога един пациент е компетентен и автономен?
– Може ли да зачитаме правните последици, без да приемаме евтаназията?
– Става ли недостоен да наследява този, който е придружил наследодателя до държава, в която той е извършил позволена евтаназия?
– До какво ще доведе деморализацията на наказателното право?
– Има ли смисъл да говорим за евтаназията?
Делото „Мортие срещу Белгия“ се смята за едно от ключовите дела на Съда в Страсбург по въпросите на евтаназията. В него за пръв път се коментира пряко възможността една държава да допусне извършването на евтаназия, след като е осигурила достатъчно гаранции, че с тази възможност няма да се злоупотреби. Как се постига сложният баланс между задължението на държавата да осигури правото на живот, автономността на всеки човек сам да реши дали сложи край на живота си и обществения интерес – ето това е големият въпрос в делото „Мортие срещу Белгия“. Специфична особеност е и обстоятелството, че този разговор се води по отношение на заболяване, което не е на тялото, а на душата.
===
За госта
Доц. д-р Иван Стойнев е магистър по „Право“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2005г.) и магистър по Право на Европейския съюз от Université Paris II – Pantheon Assas, Франция (2007г.). През 2011г. защитава с отличие и похвала на журито докторска степен по Право на Европейския съюз в UniversitéParis II – PantheonAssas, Франция, с тема „Влияние на концентрациите върху изграждането и функционирането на вътрешния енергиен пазар“. Има публикувани редица статии в областта на конкурентното право и енергетиката, като през 2018г. излиза от печат и първият том от монографичното му изследване, посветено на „Правния режим за защита на конкуренцията в ЕС“. В периода 2012-2015г. съвместно с проф.д.ю.н Атанас СЕМОВ реализира първия за факултета Модул „Жан Монет“ („Европейско ядрено право“), финансиран от Европейската комисия.
Епизодът е част от серията Vox Nihili, която реализираме с “Предизвикай правото!” и в която изследваме пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото.
Допълнителни бележки към епизода: ratio.bg/podcast/560/
Гледайте и на видео: youtu.be/NkUeyY3QWGA
Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук: ratio.bg/support/