Евтифрон [БЛАГОЧЕСТИЕТО] [Vox Nihili със Стоян Ставру #226]

Vox Nihili
Vox Nihili
Евтифрон [БЛАГОЧЕСТИЕТО] [Vox Nihili със Стоян Ставру #226]
Loading
/

Любомир Бабуров, Христо Тодоров и Стоян Ставру обсъждат:
– Кой е Евтифрон и защо е тръгнал на… съд?
– Какво може да научи Сократ от делото на Евтифрон?
– Какво представлява фрон-езисът и как е свързан с Евти-фрон?
– Угодно ли е на боговете да съдиш баща си?
– Може ли човек да се отпусне в „премного знание“?
– Може ли благочестието да има универсална дефиниция, или то зависи от културния и религиозния контекст?
– Как са свързани благочестието и справедливостта?
– Ако моралът е независим от боговете, тогава откъде идва той?
– Може ли човек да се грижи за боговете?
– Какво представлява „търговското знание“ относно обмена на дарове и молитви?
– Монотеистичен ли е законът?
– Защо разговорът се върти в кръг?
– Каква е истината за делата срещу Топлофикация?
– Лесно ли се живее, ако си Евтифрон?
– Защо адвокати носят медали в съда?
– За къде бърза Евтифрон?

В „Евтифрон“ Сократ и Евтифрон обсъждат природата на благочестието, което може да наречем и „набожността“. Разговорът се провежда преди съдебния процес срещу Сократ, като Евтифрон твърди, че знае какво е благочестие, защото води дело срещу баща си за убийство – действие, което той счита за правилно. Сократ го подлага на серия от въпроси, опитвайки се да намери универсална дефиниция за благочестието, но всяка предложена дефиниция се оказва непоследователна или противоречива. Най-известният момент в диалога е „Дилемата на Евтифрон“ – дали нещо е благочестиво, защото боговете го одобряват, или боговете го одобряват, защото то е благочестиво. В крайна сметка Евтифрон не успява да даде задоволителен отговор и напуска разговора, оставяйки въпроса отворен. Приятно слушане!

Епизодът е част от вътрешната за Вокс нихили тема „Платоновите диалози“, която е съвместна инициатива на Ratio BG, Предизвикай правото! и Нов български университет. В епизодите, които са включени в поредицата, ще представяме по един от Платоновите диалози с участието на преподавател от Нов български университет. Стремежът ни ще бъде да свържем всеки един от дискутираните диалози с конкретна тема, която продължава да бъде актуална и днес. Вярваме, че „триалогът“ (във всеки епизод ще участват трима души) върху диалозите може да бъде интересен, а гласът на Платон има място в разговорите за проблемите, чието окончателно решение така и не успяваме да постигнем. А може би точно тази невъзможност да постигнем окончателното решение както по времето, в което са живели Сократ и Платон, така и във времето, когато четем техните диалози, е това, което ни прави хора.
Темата се организира по идея на Стоян Ставру.

„Помисли върху следното: понеже благочестивото е благочестиво, затова ли боговете го обичат, или то е благочестиво, понеже те го обичат.“

„Щастливецо, я се стегни!“

Евтифрон,

Платон,

прев. Георги Михайлов

Гледайте епизода с видео тук: https://youtu.be/J8o7ZMKluu8

Споменато в епизода

Евтифрон (диалог), Платон, прев. Георги Михайлов. Диалози, том. 1, С., Наука и изкуство, 1979: https://knizhen-pazar.net/sold_products/books/720664-dialozi-tom-1

За госта

Проф. Христо Тодоров е български философ, културолог, преводач на философски текстове и университетски преподавател. Почетен професор на Нов български университет от 2023 г. Научните интереси на проф. Тодоров са в областите на философската херменевтика, философията на историята, историята на понятията и биоетиката. В тези области са и по-голямата част от курсовете, които води в няколко бакалавърски и магистърски програми в НБУ и преди всичко в програмите по философия и социология.

За подкаста

Серията „Vox Nihili“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми в сферата на философията. В рамките на серията сме обособили групи от разговори, обединени от различни теми, сред които: философски анализи на филми, право и литература, представяне на диалозите на Платон, културни интерпретации на различни чудовища (vox monstri) и др. Ако търсите отдадена и провокативна философия, насочена към настоящето, тази серия е за вас.

Това е една от шестте серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.

Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук: ratio.bg/support/

Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в StitcheriTunesGoogle PodcastsSpotify и SoundCloud.