Кратка история на палеоарта [Pop Script c Благой Иванов #7]

Що е то палеоарт?
При Благой Д. Иванов в студиото на Pop Script гостува Владимир Николов, който е палеонтолог, но също и палеоартист, автор на научнопопулярната „Песента на титаните“ и научен консултант на научнофантастичния „Крехар“. Двамата се отдават на едно (сравнително) кратко и предимно сбито обобщение на изкуството, вдъхновено от древното минало, като се фокусират основно върху комбинацията от наука и живопис, но не пропускат и някои по-странични културни и поп-културни фактори, популяризиращи или популяризирани чрез енигматичната и обаятелна праистория.
Разговорът между двамата минава през теми като:
- Как се видоизменят фосилните рекострукции през десетилетията?
- Каква е ролята на творци като Чарлз Найт за развитието на ранния палеоарт?
- Кои са Едуард Дринкър Коуп и Отниел Чарлз Марш, оглавили т. нар. „Костни войни“?
- Има ли връзка между бума на палеонтологията и индустриалната революция?
- Има ли важна роля „социалистическият“ палеоарт на класици като Зденек Буриан и Константин Фльоров?
- Кой е Рудолф Франц Цалингер и с какво увековечава името си?
- По какъв начин се променя статуквото в края на 60-те и началото на 70-те чрез революционните идеи на „еретиците“ Джон Острьом и Робърт Бакър?
- Можели ли са динозаврите да еволюират в хуманоиди?
- Колко красиви са всъщност маменчизаврите на Марк Халет?
- По какъв начин изданието „All Yesterdays“ се отразява на палео-бранша?
- Научно акуратни или художествено произволни са създанията във филми като „One Million Years B.C.“, в ТВ-анимации като „Denver, the Last Dinosaur“ и в поредицата „Джурасик парк“?
- Препоръчителни ли са за гледане документалните сериали „Walking with Dinosaurs“, „Planet Dinosaur“ и „Prehistoric Planet“?
- Научнопопулярни книги, свързани с палеонтологията – от „Рибата в мен“ на Нийл Шубин през „Възход и падение на динозаврите“ на Стийв Брусати до „Родственици“ на Ребека Раг Сайкс…
Диноманите в ефир обръщат специално внимание на редица изключително талантливи художници, сред които има творци от различни епохи и националности – Раул Мартин (Испания), Стийв Уайт (Великобритания), Андрей Атучин (Русия), Емилиано Троко (Италия), Велизар Симеоновски (България), Дъглас Хендерсън (САЩ), Джошуа Кнюпе (Германия), Майкъл Скрепник (Канада) и мн. др. Ако пък се чудите дали има жени, които са се отдали на палеонтологията или на палеоарта, отговорът е да, някои от тях също са споменати, например Мери Анинг, Емили Уилъби, Наталия Йегелска, Елинор „Ели“ Киш и Бет Зайкен.
Насладете се на този смайващ trip из неозоя, мезозоя и палеозоя!
Гледайте и на видео тук: https://youtu.be/1eLEdkTJoxE
Споменато в епизода
- Каталогът от изложбата „Picturing the Past“: https://252mya.com/products/picturing-the-past-exhibition-catalog
- Сборникът с палеоарт „All Your Yesterdays“, вдъхновен от „All Yesterdays“: https://darrennaish.wordpress.com/wp-content/uploads/2019/01/kosemen-2017-updated-edition-of-book-all-your-yesterdays.pdf
За подкаста
Серията Pop Script на Ratio Podcast e условен опит за съюз между между високото и ниското изкуство c акцент върху поп-културата. Всяко издание се опитва да дава трибуна на разнообразна селекция от гости, да задълбава във всякакви теми, да нищи литература, музика, изобразително изкуство, кино и дори гейминг, без цензура на съдържанието и без политическа коректност.
Това е една от шестте серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.