Промени това: пола си! [Vox Nihili #41]
В този епизод от серията Vox Nihili засегнахме една тема, в която обикновено емоциите и ценностите се оказват неразделно свързани: тази за измеренията на пола.
Любо и Стоян обсъждат:
— Какво представлява полът и защо е толкова важен за нас?
— Кой е Томас Бийти и може ли един мъж… да роди три деца?
— Какво се определя като трансактивизъм и как трансексуалността и травестизмът се различават от хомосексуалността?
— Има ли алтернативи бинарността на пола и съществуват ли полово неутрални общества?
— Какви са взаимоотношенията между ВКС (Върховния касационен съд) и КС (Конституционния съд) по повод въпроса възможна ли е смяна на пола в България?
— Кои са предпоставките за смяна на пола в България и какво представлява т.нар. „биологично потвърждаване“ на психологичния пол?
— Трябва ли да нормализираме „хермафродитите“ като отстраняваме по-слабо изразения или по-лесно отстранимия пол?
— Имат ли право интерсексуалните лица да решат за пола си?
— Как се възпитава пол и колко вреда може да понесат децата?
— Какво е значението на пола в спорта и може ли тренсексуална жена да печели златен медал в първенство за жени?
Вървейки по скачените съдове между Истанбулската конвенция и „брадатата певица от Австрия“, започнахме с изброяването на видовете пол, което и само по себе си можеше да запълни цял подкаст: генетичен (хромозомен), гонаден, хормонален, генитален („вътрешен“ и „външен“), невроцеребрален, психичен, социален и юридически (граждански, цивилен) пол.
Споменавайки за решението на Ердоган да суспендира Истанбулската конвенция, попитахме каква е връзката между промяната на пола и насилието и защо полът е значително по-богат феномен, отколкото се опитва да го представи фундаминталния бинаризъм и теорията за предимството на „конституционна“ пред „половата“ идентичност.
Разбира се, не пропуснахме да поговорим и за лошите намерения на т.нар. „джендър идеология“, както и за легитимните притеснения, възникващи при всяка промяна в ключови за обществото нагласи и ценности.
===
Епизодът е част от серията Vox Nihili, която реализираме с “Предизвикай правото!” и в която изследваме пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото.
Допълнителни бележки към епизода: ratio.bg/podcast/152
Ако това, което правим, ви харесва, подкрепете Ratio в Patreon: patreon.com/ratiobg