Мумиите – вкусни и полезни [Ratio Weekly #251]

Ratio Weekly
Ratio Weekly
Мумиите - вкусни и полезни [Ratio Weekly #251]
Loading
/

Историята на медицината е пълна с абсурди, които от дистанцията на времето звучат като пародия. В този епизод на Ratio Weekly разглеждаме някои от най-невероятните практики и съвременни научни пробиви:

  • Започваме с… мумии. Да, правилно прочетохте. В продължение на векове европейските лекари предписвали прах от смлени мумии като лекарство срещу какво ли не – от вътрешни кръвоизливи до меланхолия. Мумията била смятана за еликсир, зареден с жизнената енергия на предците. Става дума не за метафора, а за буквална консумация на мумифицирани човешки останки.
  • Преминаваме към космоса с мисията FRAM2 – първата частна пилотирана мисия в полярна орбита. Четирима цивилни астронавти, сред които криптомилиардер, кинематограф и полярен изследовател, обикалят над полюсите, докато провеждат експерименти с гъби, рентгенови апарати и полярни сияния. Всичко това – извън рамките на МКС.
  • Разглеждаме и неуспешното изстрелване на ISAR Aerospace – първият опит за орбитален полет от Западна Европа. Въпреки че ракетата изгаря само след 25 секунди, усилието може да даде старт на нова ера в частния европейски космически сектор. В екипа – и българско участие.
  • И завършваме с научен пробив: черен дроб от генно-модифицирано прасе, успешно трансплантиран на човек и функционирал в тялото му в продължение на 10 дни. Макар пациентът да е бил в клинична смърт, резултатите са обнадеждаваща стъпка към бъдеще, в което донорските органи няма да са дефицит.

Слушайте новия епизод, ако ти се иска да чуеш как науката може да бъде едновременно абсурдна, вълнуваща и понякога – направо фантастична.

Гледайте и на видео тук: https://youtu.be/Nb_F3YuLVqE

Споменато в епизода

За подкаста

В епизодите на Ratio Weekly, нашата импровизирана научна новинарска емисия, молекулярният биолог Никола Кереков в компанията на харизматичния водещ Петко Желязов ви представят най-новите открития и най-любопитните постижения в сферата на науката технологиите и медицината от изминалата седмица. В тази мини-серия на Ratio Podcast говорим за неща като това как да общуваме ефективно с котките, защо китовете се самоубиват и какво живее на Венера.

Това е една от шестте серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.

Можете да ни слушате тук, през RSS, в StitcheriTunesSpotify и SoundCloud.