Лято [Vox Nihili #100]

Vox Nihili
Vox Nihili
Лято [Vox Nihili #100]
Loading
/

След пролетта винаги идва лято. Това е и следващият епизод в поредицата за сезоните и климата от “зелената издънка” на подкаста, Vox Viridi.

Любо, Стоян и Валентин Калинов обсъждат:
— Лош ли е (месец) август и кои са неговите зверове, или: защо август трябва да бъде май?
— Утопия ли е безделното лято?
— Дементно или подмолно е лятото?
— Разделя ли ни лятото?
— Защо морето е… силно надценено?
— Възможно ли е да се прави секс… през лятото?
— Как водата стана на пот?
— Нужни ли са нови регулации във връзка с горещите върни?
— Каква е връзката между температура, темперамент и темпоралност?
— Какво означава „фудо“?
— Защо джаз през лятото и какъв му е проблемът на „студения“ джаз?
— Как се пише хайку и какво значи „киго“?
— Имат ли сезоните пагони?
— Колко пъти годишно трябва да ходите на дерматолог?

Разговорът за сезоните и пряко свързан с този за климата. В темата „Сезони“ последователно се спираме върху пролетта, лятото, есента и зимата, за да проследим ритъма на природата, в който се вписват всички живи същества.

Макар и човекът да не е „захвърлен“ (по Хайдегер) в сезоните, той е тясно вплетен в техния кайрос. Животът в сезоните е като хайку – изненадващо прост и странно интуитивен.

Трансокеанските полети, кличатичните системи и достъпът до всякакви плодове през цялата година променят усещането ни за сезоните, но тяхната стихийност продължава да ни влияе не само като пейзажи за естетическо съзерцание, но и като неконтролируемо настроение. Макар и метафорите на сезоните да се променят, те остават тясно свързани не само с нашите календари, но и с културния свят, който градим за себе си. Ред е на лятото!

===
Епизодът е част от серията Vox Nihili, която реализираме с “Предизвикай правото!” и в която изследваме пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото.

Серията „Vox Viridi“ е „зелената издънка“ в поредицата „Vox Nihili“. Тя има за цел да произведе разговори по част от етическите и философските въпросите, свързани с екологията, енергетиката и климата, както и като цяло с бъдещето на отношенията „човека-природа“.

Допълнителни бележки към епизода: ratio.bg/podcast/304

Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук: ratio.bg/support