Брак и девство [Vox Nihili #162]
В епизода Любомир Бабуров, Петър Горанов и Стоян Ставру обсъждат:
– Какво представлява бракът?
– Представлява ли бракът договор върху половите свойства (Кант)?
– По какво се различават бракът като договор и бракът като съюз?
– Що за концентрационен лагер е бракът: благодатен?
– Каква е разликата между лице (две лица преди брака) и личност (една личност след брака)?
– Каква е разликата между тяло (две тела преди брака) и плът (една плът след брака)?
– Какъв е дефектът в човека като икона?
– Какво означава да си девствен и какъв е залогът тук?
– Възможно ли е да участваш в сексуален акт и да останеш девствен?
– Каква е разликата между науката за секса и изкуството на еротиката?
– Какво се ражда от кръстосването на западен ум с източно тяло?
– Трябва ли да се съмняваме в дълбочината на своята греховна същност (демонизиран Аз и християнство) или е добре да разчитаме на вътрешната си енергия (сакрален Аз и спиритуалност)?
– Как се променя отношението към секса в холистичната спиритуалност?
– Поносимо бреме ли е атеизмът?
Разговорът е свързан със значението на брака както в християнското разбиране за сексуалността, така и според правилата на римското право. Пастирската власт (отговорността на овчаря) и властта на съпруга (pater familias) предлагат различни модели на отношения между съпрузите. Бил той свещен съюз или договор на уважението, бракът остава изключително важен акт в европейската култура. Национализирането на религиозния брак и превръщането му в граждански ритуал се посочва за едно от постиженията на комунистическата власт в България. И все пак има ли алтернатива бракът и защо (не) можем без него. NB: Освен горница (висока философия и теология), разговорът има и своята долница (не просто ексцесна, но често и грубо трансгресивна). По давление на Любо дори бяха обсъдени някои технически въпроси за девството, с което не бихме могли да кажем, че се гордеем. Затова: слушайте с внимание и съпротиви. Приятно слушане 🙂
===
За госта:
Доц. д-р Петър Горанов е преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Неговите основни интереси са свързани със следните ключови думи: етос; нрави; историческо преместване; философия и идеологии на играта; етика на характера; идеология и микро-идеология; микрология на желанието; етика и/или естетика.
Епизодът е част от серията Vox Nihili, която реализираме с “Предизвикай правото!” и в която изследваме пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото.
Допълнителни бележки към епизода: ratio.bg/podcast/490
Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук: ratio.bg/support