Помилването[Vox Nihili #205]
Любомир Бабуров, Ива Пушкарова и Стоян Ставру обсъждат:
- Защо държавата помилва?
- Каква е разликата между помилване и реабилитация?
- Каква е разликата между помилване и амнистия?
- Какво му е изключителното (извънредното) на помилването и как президентът (държавният глава) се отнася към компетентностите на съдебната система?
- За кои престъпления не може да се даде помилване?
- Какво означава, че помилването е „право“ на държавния глава?
- Заради кого се поправят хората?
- Поправими ли са престъпниците и какво правим с Морсьо (Чужденецът)?
- Хубаво нещо ли е надеждата и за кого?
- Кои са доживотниците?
- За какво престъпление е помилван Йосиф (и неговите братя) от египетския фараон?
- Прошка ли е помилването?
- Кои сапредпоставките, при наличието на които може да се даде помилване?
- Възможно ли е произволно и немотивирано помилване и кой контролира държавния глава?
- Може ли указът за помилване да бъде написан на ръка (и на коляно)?
- Какво представлява индексът на помилване и защо стойностите между 1 и 1.5 са най-предпочитани?
- За кои добри практики по помилване е била похвалена българската държава?
Съгласно чл. 74 от Наказателния кодекс на Република България президентът може чрез помилване да опрости изцяло или отчасти наложеното наказание, а смъртното наказание, доживотния затвор без замяна и доживотния затвор – да опрости или замени. Що за суверенна власт е помилването и защо държавата, дори и когато е организирана като диктатура, има нужда от нея. Какво означава наличието на множество масови помилвания по време на празници или пък липсата на каквато й да е милост от страна на държавата към осъдените? Кога наказателната репресия е толкова нетърпима, че трябва да се откажем от наказанието? За тези и много други въпроси чуйте разговора.
Гледайте и на видео: https://youtu.be/RulTlY3K8AY
Споменато в епизода
- Помилването по българското наказателно право и в практиката на държавния глава (книга) Ива Пушкарова, Издателство „Сиела“, 2020 – https://www.ciela.com/pomilvaneto-po-balgarskoto-nakazatelno-pravo-i-v-praktikata-na-darzhavniya-glava.html
- Комисия по помилване, Президент на Република България – https://m.president.bg/bg/cat21/Komisia-po-pomilvaneto
- Ива Пушкарова: Данните за помилванията са оскъдни, в отчетите всичко е едно и също (текст), Дневник, 02.05.2024 – https://bit.ly/3B1GuyI
За госта
Доц. д-р Ива Пушкарова е преподавател по наказателно право в СУ ,,Св. Климент Охридски“ и АМВР, както и в Националния институт на правосъдието. Тя е утвърден изследовател на организираната и транснационалната престъпност, трафика на хора, сексуалната и експлоатационната престъпност, финансови, стопански и данъчни престъпления, престъпната дискриминация, непълнолетната престъпност, системата на наказанията, помилването. Ива Пушкарова е била председател на Комисията по помилванията към Президентството при вицепремиера Маргарита Попова. По времето на вицепрезидента Маргарита Попова комисията е постановила 2591 отказа и е направила 35 предложения за помилвания. Попова е помилвала 28 души, като 25 от тях са били по предложение на комисията. Двама са помилвани с лично решение на Попова, а един по лично решение на президента Росен Плевнелиев.
За подкаста
Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в аудио и видео формат.
Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.
Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук: ratio.bg/support/