Пир [Любовта] [Vox Nihili #208]
Любомир Бабуров, Боян Манчев и Стоян Ставру обсъждат:
– Каква е разликата между разговора между философи и разговора между търговци?
– Как пиенето е свързано с философията или защо философите посещават симпозиуми?
– Какво представлява Стълбата на любовта?
– Как чрез еросът нещата стават?
– Кое е общото между прозявката и хаоса?
– Как се лекува хълцане?
– Каква е разликата между „простолюдната“ и „небесната“ Афродита?
– Как Ерос едновременно обединява и разделя?
– Какво ни казва митът на Аристофан?
– Как се реже яйце с косъм?
– Защо Зевс е преместил отпред „половите части“ на разделените на две андрогини?
– Какъв е стремежът на… калкана?
– Как щурците са свързани с любовта?
– Що за създание е демонът?
– Защо на ерос родителите му са Бедността и Способът?
– Каква ни е Диотима?
– Що за обида е да спиш до Сократ като „до баща си“?
„Пир“ на Платон е диалог, в който Федър, Павзаний, Ериксимах, Аристофан, Агатон и в крайна сметка Сократ, разказвайки за това, което е научил от необикновената жрица Диотима, обсъждат природата на любовта (Ерос) по време на пиршество.Всеки от гостите изнася реч, изразявайки различни гледни точки за любовта – от физическата страст до стремежа към вечната истина и красота. Накрая нахлува влюбеният Алкивиад.Но коя е истината за любовта:страстта към отделни красиви тела или съзерцанието на абсолютната красота. Диалогът съчетава философия, митология и литература, като подчертава трансформиращия потенциал на любовта и връзката ѝ с добродетелта и безсмъртието. Ако искате да чуете какъв е Пътят на красотата, то този епизод може да ви е обърка допълнително 🙂
Гледайте и на видео: youtu.be/S-GiY8Evz2k
Епизодът е част от вътрешната за Vox Nihili, тема „Платоновите диалози“, която е съвместна инициатива на Ratio BG, Предизвикай правото! и Нов български университет. В епизодите, които са включени в поредицата, ще представяме по един от Платоновите диалози с участието на преподавател от Нов български университет.
Стремежът ни ще бъде да свържем всеки един от дискутираните диалози с конкретна тема, която продължава да бъде актуална и днес. Вярваме, че „триалогът“ (във всеки епизод ще участват трима души) върху диалозите може да бъде интересен, а гласът на Платон има място в разговорите за проблемите, чието окончателно решение така и не успяваме да постигнем. А може би точно тази невъзможност да постигнем окончателното решение както по времето, в което са живели Сократ и Платон, така и във времето, когато четем техните диалози, е това, което ни прави хора.
Темата се организира по идея на Стоян Ставру.
Споменато в епизода
- Пир, Платон, прев. Георги Михайлов. С., Нов български университет,София: Наука и изкуство,1979;
- Пир, Платон, прев. Георги Гочев. С., Изток-Запад, 2015 – https://iztok-zapad.eu/pir
- Коментар върху Платоновия Пир за любовта, МарсилиоФичино, прев. Цочо Бояджиев, С., Гал-Ико, 1993 – https://knizhen-pazar.net/sold_products/books/728595-komentar-varhu-platonoviya-pir-za-lyubovta
- Диалогът “Пир” на Платон, Ролан Барт, прев. ЛидияДенкова, 1997 – https://bogdanbogdanov.net/bg_forum_arch.php?page=discussion_show&discID=8
А когато присъствам на други разговори, особено каквито водите вие богатите и търговците, и на мен ми става неприятно, и вас, моите другари, съжалявам, че си въобразявате, че вършите нещо кой знае какво, а нищо не вършите. А може би вие от своя страна ме смятате за нещастен и допускам, че вие мислите право, но че вие сте нещастни, аз не го допускам, а съм убеден.
Това именно е правилният път към областта на любовта, по който човек върви сам или под ръководството на някого, започвайки от отделните красиви неща с оглед към онова красиво, да се издига постоянно като по стълба от едно красиво тяло към две и от две към всички красиви тела, от красивите тела към красивите занимания, от заниманията към красивите знания, докато от знанията достигнем накрая до онова знание, което не е знание за друго, а за самото онова красиво и научи най-после какво е красиво само по себе си.
Пир, Платон,
прев. Георги Михайлов
За госта
Доц. д.н. Боян Манчев е български философ, изкуствовед, културен теоретики преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в Нов български университет и в Берлинския университет за изкуства.Изследователските интереси на Боян Манчев са съсредоточени в областта на онтологията, философията на изкуството и политическата философия.
За подкаста
Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в аудио и видео формат.
Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.