Лизис [Приятелството] [Vox Nihili #216]

Vox Nihili
Vox Nihili
Лизис [Приятелството] [Vox Nihili #216]
Loading
/

Любомир Бабуров, Владимир Маринов и Стоян Ставру обсъждат:

  • Кой е Лизис и какво прави в… палестрата?
  • Кои са мераклиите и кои са хрисимите?
  • Каква и връзката между тостера и приятелството: филията?
  • Какво ви казва жената, когато ви нарича „миличък“?
  • Защо след като обичат децата си, родителите ги ограничават?
  • Може ли ползата да бъде в основата на приятелството?
  • Свързано ли е приятелството с нуждата?
  • Може ли да обичаме враговете си?
  • Какво е значението на взаимността при приятелството?
  • Каква е разликата между приятелство, бизнес партньорство и политически съюз?
  • Защо лошите хора не могат да бъдат приятели?
  • Ако доброто е самодостатъчно, то защо му е да си „търси“ приятели?
  • Каква е разликата между утилитарното приятелство и приятелството „без причина“?
  • Има ли степени приятелството (Аристотел)?
  • Може ли приятелството да бъде договор (Хобс)?
  • Има ли политически залог приятелството като пространства, в което приятелите запазват различията си?

„Лизис“ е Платонов диалог, посветен на темата за приятелството. В него Сократ провежда поредния си апоретичен диалог с младежите в палестрата, като този път започва отдалеч: с въпроса дали родителите на красивия Лизис действително го обичат. Лизис признава, че въпреки любовта си към него, родителите му го ограничават, защото свободата зависи от знанието. След като Лизис се справя положително с този тест, Сократ преминава към приятелството, предлагайки различни основания за неговото съществуване. Диалогът не дава окончателен отговор на въпроса що е приятелство, а в края на разговора всички участвали в него се чувстват като „пияни от приказки“.

Ако искате да усетите от това чувства, може да чуете и техния разговор.

Епизодът е част от вътрешната за Vox Nihili тема „Платоновите диалози“, която е съвместна инициатива на Ratio BG, Предизвикай правото! и Нов български университет. В епизодите, които са включени в поредицата, ще представяме по един от Платоновите диалози с участието на преподавател от Нов български университет. Стремежът ни ще бъде да свържем всеки един от дискутираните диалози с конкретна тема, която продължава да бъде актуална и днес. Вярваме, че „триалогът“ (във всеки епизод ще участват трима души) върху диалозите може да бъде интересен, а гласът на Платон има място в разговорите за проблемите, чието окончателно решение така и не успяваме да постигнем. А може би точно тази невъзможност да постигнем окончателното решение както по времето, в което са живели Сократ и Платон, така и във времето, когато четем техните диалози, е това, което ни прави хора.

Темата се организира по идея на Стоян Ставру.

Споменато в епизода

СОКРАТ:

Тъкмо поради това бихме казали, че и тия, които вече са учени, престават да бъдат приятели на знанието, независимо дали са хора или богове. От друга страна, не са приятели на знанието и тия, които са невежи дотам, че стават лоши. Никой лош и неук човек не е приятел на знанието. Остават в същност тия, които разполагат с това лошо нещо, незнанието, но въпреки че са под негова власт, все още не са невежи, нито неуки и все още смятат, че не знаят това, което не знаят. Та поради това приятелите на знанието са именно тия, които не са нито добри, нито лоши. Докато лошите, както и добрите не са приятели на знанието.

Станахме за смях днес, Лизисе и Менексене – и аз, възрастният, и вие. Тия, дето си отиват, ще кажат, че се смятаме за приятели – и себе си слагам при вас, а не сме в състояние да открием какво представлява приятелството

Платон

Лизис, прев. Б. Богданов

За госта

Владимир Маринов е доктор по антична философия и преподавател по класически езици в Нов български университет. Директор е на Издателството на НБУ. Запален читател на Омир, Платон и Аристотел, заниманията му са свързани с античния и средновековния неоплатонизъм, историята на науките в гръко-римския свят, както и големите теми на класическата философия, религия и култура. 

За подкаста

Серията „Вокс нихили“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми от сферата на философията. Може би си спомняте, че имахме сходна серия събития на име Vox Nihili – в текущата ситуация ги пренасяме в аудио и видео формат.

Това е една от четирите серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.

Гледайте и на видео тук: https://youtu.be/HAn9bzoiBWY

Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук: ratio.bg/support/

Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в StitcheriTunesGoogle PodcastsSpotify и SoundCloud.