Евтидем [ФИЛОСОФИЯ и КЕЧ] [Vox Nihili със Стоян Ставру #237]

Любомир Бабуров, Владимир Маринов и Стоян Ставру обсъждат:
– За какво са дошли чужденците: братята Евтидем и Дионисодор?
– Какво представлява еристиката?
– С какво се занимават панкратиастите и как това се съотнася към съвременния зрелищен (и бутафорен) кеч?
– Ще се развалят ли душите на младежите и как можем да ги спасим?
– Има ли въобще правилни отговори?
– Какъв е ефектът, когато софисти „пеят и танцуват край тебе“ и кому е нужно „софистическото свещенодействие“?
– Дали всички хора искаме да сме щастливи?
– Кое е най-голямото сред благата?
– Имал и полза от притежанието и „дали би имал полза човек, който притежава много неща и много работи вкъщи, ако няма ум, или повече полза би имал с малко неща“?
– Възможно ли е да се лъже?
– Знаете ли, че всяко куче с кученца е и Ваш баща?
– Каква е ползата от това човек „да се остави в ръцете на колхидката Медея“?
– За кого ги е грижа софистите?
– Каква е връзката между заклинанията и съдебните речи?
– Дали всички всичко знаят, щом знаят едно нещо?
– Колко зъби има Евтидем?
– Може ли философията да се упражнява спокойно?
В този епизод говорим за „Евтидем“ на Платон като философския еквивалент на кеч шоу – словесен спектакъл, борба на аргументи, в която важни са не истината и знанието, а победата и ефектът. Диалогът разгръща сблъсъка между философията на Сократ и софистическата реторика на братята Евтидем и Дионисодор, които „доказват“, че всеки знае всичко, обезсмисляйки понятието за лъжа и лишавайки логиката от всякаква етика. Разговаряхме за ключовите сцени: от въвеждането на юношата Клиний като адресат на образованието, през ескалацията на парадоксите, до финалната ирония, с която Сократ уж възхвалява софистите. Героите на Платон изграждат театър на идеите, в който философията се опитва да запази смисъла, докато софистиката оголва своята празнота. „Евтидем“ остава предупреждение срещу език без истина и призив към образование, което формира не просто умения, а нравствена мъдрост. Това послание е особено актуално днес, когато публичният дебат често се плъзга по повърхността на ефектната реч, вместо да се впуска в дълбочина. Слушайте ни 🙂
Гледайте и на видео тук: https://youtu.be/53p8eOYTsRs
За госта
Владимир Маринов е доктор по антична философия и преподавател по класически езици в Нов български университет. Директор е на Издателството на НБУ. Запален читател на Омир, Платон и Аристотел, заниманията му са свързани с античния и средновековния неоплатонизъм, историята на науките в гръко-римския свят, както и големите теми на класическата философия, религия и култура.
СОКРАТ:
„Недей и да правиш това, което не трябва, Критоне, ами кажи „много здраве“ на тия дето се занимават с философия независимо дали са добри или лоши! И като разследваш хубаво и добре самата работа, ако се окаже, че е без значение , заеми се да отвърнеш от нея всекиго, не само синовете си. А ако се окаже, че е такава каквато аз мисля, че е, следвай я и упражнявай се в нея спокойно, както се казва и „ти, стария, заедно с младите.“
Платон
Евтидем,
прев. Б. Богданов
Епизодът е част от вътрешната за Вокс нихили тема „Платоновите диалози“, която е съвместна инициатива на Ratio BG, Предизвикай правото! и Нов български университет. В епизодите, които са включени в поредицата, ще представяме по един от Платоновите диалози с участието на преподавател от Нов български университет. Стремежът ни ще бъде да свържем всеки един от дискутираните диалози с конкретна тема, която продължава да бъде актуална и днес. Вярваме, че „триалогът“ (във всеки епизод ще участват трима души) върху диалозите може да бъде интересен, а гласът на Платон има място в разговорите за проблемите, чието окончателно решение така и не успяваме да постигнем. А може би точно тази невъзможност да постигнем окончателното решение както по времето, в което са живели Сократ и Платон, така и във времето, когато четем техните диалози, е това, което ни прави хора. Темата се организира по идея на Стоян Ставру.
Споменато в епизода
– Евтидем (диалог), Платон, Диалози, Том II, Наука и изкуство, прев. Б. Богданов, 1979: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https:/ia801708.us.archive.org/6/items/20190825_20190825_1133/%D0%94%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8%20-%20%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BD%20-%20%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%20%D1%82%D0%BE%D0%BC.pdf
– Методът на разговарянето диалектиката като научна и образователна практика в античността и средновековието (книга), Владимир Маринов, 2013: https://eprints.nbu.bg/1912/1/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%202013%20-%20%D0%9C%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B4%D1%8A%D1%82%20%D0%BD%D0%B0%20%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE.pdf
За подкаста
Серията „Vox Nihili“ на Ratio Podcast и Предизвикай правото! изследва пресечните точки на науката и технологиите с етиката и правото, а също така и редица дискусионни теми в сферата на философията. В рамките на серията сме обособили групи от разговори, обединени от различни теми, сред които: философски анализи на филми, право и литература, представяне на диалозите на Платон, културни интерпретации на различни чудовища (vox monstri) и др. Ако търсите отдадена и провокативна философия, насочена към настоящето, тази серия е за вас.
Това е една от шестте серии на Ratio Podcast – един подкаст за любопитни хора. С негова помощ ще си сверите часовника за всичко най-ново в света на науката и културата и ще чуете неформални разговори, свързани или вдъхновени от наука.
Ако това, което правим, ви харесва, вижте как можете да подкрепите Ratio тук: ratio.bg/support/
Засега можете да ни слушате тук, през RSS, в Stitcher, iTunes, Google Podcasts, Spotify и SoundCloud.