Podcast: inter alia
inter alia е поредицата на Ratio Podcast, която обхваща проблемите на обществото, културата и изкуството.
-
Любов на лента [inter alia #64]
Фотография и любов се срещат в новия епизод на inter alia, в който гостува визуалният артист Йохана Траянова. В разговор с нея Снежи и Васко минават през въпроси като: изкуство ли е да обичаш (по Ерих Фром); има ли момент на даване-вземане в любовта; къде Сюзан Зонтаг очертава пресечка между фотография и интимност; колко е допустимо един фотограф да следва тайно някого и да документира ежедневието му (Софи Кал); как в проекта “Прозирам” на Йохана присъства мотивът за любовта и още други любопитни теми.
-
Емпатичният ИИ [inter alia #63]
Емпатията е качество, което изглежда в обществен план считаме за безусловно положително. Затова не е чудно, че едни от най-големите усилия в разработката на изкуствения интелект днес са в областта на т.нар. изкуствена емпатия (artificial empathy). В този епизод на inter alia Васко, Снежи и преводачът Стефан Русинов ще разчепкат темата, минавайки през теми като: дефиниция и видове емпатия; кой може и кой не може да я изпитва; може ли да се емпатира “по аналогия”; защо психологът Пол Блуум е против емпатията; има ли как ИИ наистина да бъде емпатичен; има ли значение, ако не може, но ни се струва, че е – и много други.
-
Животът и смъртта на езиците [inter alia #62]
В този епизод на inter alia на гости на Васко и Ники е изследователят на езика д-р Тихомир Рангелов. Тримата говорят за това как езиците се раждат и изчезват, как се документират застрешени езици, как да различим език от диалект, какви са особеностите на езиците във Вануату, където провежда активните си изследвания д-р Рангелов, каква е ролята на големите езикови модели (LLM) и по още много интересни теми.
-
Нашествието на тиквите [inter alia #61]
Октомври дойде, а с него и тяхно величество тиквите – закръглените оранжеви мадони, които чудодейно изникнаха като че на всяка витрина в града подобно непобедими нашественици. В този епизод на inter alia Ники и Васко говорят за това какво символизират тиквите, кои творци успешно са ги използвали в изкуството си, в какви музикални инструменти могат да бъдат превърнати, каква е връзката им с Хелоуийн и още много любопитности. Слушайте, за да научите.
-
Многоликият дъжд [inter alia #60]
Септември - месец на почивки, умерени температури и… дъжд. Този интересен спътник на човешкия живот, за който понякога се молим да спре, а друг път да рукне от небето и да разведри задушената от жегите земя. Този епизод на inter alia е посветен на много лица на дъжа – благодат и наказание, очарование и меланхолия, носител на живот и носител на разруха. Ники и Васко обсъждат как той се появява в културата ни, включително някои от по-интересните му литературни, музикални и други художествени репрезентации.
-
Scavengers Reign [inter alia #59]
Този епизод на inter alia е малко по-различен от обичайното. Той не е посветен на културен или философски въпрос, а на представянето на една от най-интересните анимации през последните години – хитовата Scavengers Reign (2023). Тя разказва за няколко човеци, попаднали на извънземна планета, изпълнена с живот, който е едновременно красив и опасен. В около час и половина Ники и Васко говорят за сюжета, за персонажите, за това какво въплъщават и какви теми и идеи се срещат в двандесетте серии. Внимание: спойлери!
-
Училище, не бързай [inter alia #58]
Училището подготвя младежите за живот в обществото, но днес все повече изглежда като да изостава от темповете на развитие на… всичко останало. Дали обаче това е наистина така и дали е нещо лошо? В настоящия епизод на inter alia Васко и Ники говорят за бавното образование и бавното училище: какви идеи стоят зад тях, на какви принципи се основават, какви цели преследват и как опитват да ги постигнат. В края на разговора са конкретно обсъдени и някои аспекти от българската образователна система.
-
Фантастични разговори [inter alia #57]
В днещния епизод водещ е Васил Лозанов, а негов гост е писателят и преводач Владимир Полеганов. Те се пускат по гребена на вълната на културата и разговарят за фантастичния жанр и Тед Чанг - един от най-високо оценяваните съвременни фантасти, чието перо чертае интересни траектории и подчертава бъдещи проблеми. Как да чуеш гласа на автора и да го пренесеш на друг език е един от въпросите, които засягат. Обсъждат и творческия път на Владо като български автор в полето на фантастиката. Особено внимание е посветено и на дебютния му роман – “Другият сън”.
-
Low – Tech [inter alia #56]
Високите технологии, толкова характерни за живота днес, си имат своя контрапункт – т.нар. low-tech подход. В този епизод Ники и Васко си говорят за него, за особената форма на бавност, която го съпровожда и носи смисъл. Чуйте епизода, за да научите повече за японското изкуство сашимоно, за съвременната употреба на кораби с платна, за разсъжденията на Валтер Бенямин и Янаги Соуетсу за изкуството и механизацията, както и къде можете да прочетете още много интересни съвети за low-tech съществуване.
-
Киноодисеи [inter alia #55]
Този епизод от бавната поредица на inter alia е посветен на киното: едно от изкуствата, които най-добре играят с времето в съчетанието на картина, звук и вложен смисъл. Гост е писателят и кинокритик Благой Иванов, а сред темите на обсъждане ше чуете: кои са характеристиките на бавното кино; по колко различни начина можем да определим един филм като бавен; кои са някои от най-важните режисьори, свързани с това течение; може ли всичкото кино на детството ни да се определи като бавно.