Podcast: Ratio Weekly

  • Има ли живот на Европа? [Ratio Weekly #235]

    Метеорит 200 пъти по-голям от този, който е унищожил динозаврите е ударил Земята преди около три милиарда години, оставайки кратер с диаметър 500 км. Никола и Петко разговарят за този огромен метеорит с диаметър между 40 и 60 км, който е предизвикал цунами по-голямо от всички известни в човешката история и е довел до кипене на океаните. Въпреки разрушителните последици, изследователите установили, че тези масивни удари са допринесли за процъфтяването на ранния живот, като са обогатили океаните с хранителни вещества необходими за микробите. В епизода обсъждат и мисията Europa Clipper на НАСА, която е насочена към изследване на Европа – една от луните на Юпитер. Учените предполагат, че под ледената ѝ повърхност се намира огромен океан от вода, което я нарежда сред най-вероятните кандидати за наличие на живот в Слънчевата система.

  • Когато хипопотамите полетят [Ratio Weekly #234]

    Изследователи открили, че хипопотамите могат да се издигнат във въздуха, повдигайки едновременно и четирите си крака от земята, когато бягат с максимална скорост. Това откритие, базирано на видеоанализ, показва, че хипопотамите постигат тази „фаза на полет“ до 15% от времето, когато се движат бързо, главно в моментите на преследване на плячка или врагове. Никола и Петко продължават темата за големите сухоземни животни и разговарят за скорошно изследване, според което дивите африкански слонове използват уникални вокализации, за да се обръщат към отделни членове на своето стадо. За разлика от делфините и папагалите, които имитират звуци, слоновете създават специфични, неимитативни звуци като „имена“ за своите събратя. В този любопитен епизод ще чуете още за колективна мимикрия и за странни звезди, намиращи се в центъра на галактиката, които изглеждат безсмъртни.

  • Астронавтите носят Прада [Ratio Weekly #233]

    Астронавтите ще носят Прада на Луната. Axiom Space и Prada разкриха финалния дизайн на скафандъра Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), който ще се използва от астронавтите по време на мисията на НАСА Artemis III до южния полюс на Луната. Освен за висшата мода в Космоса, Никола и Петко обсъждат доколко са безопасни изкуствените мигли. Разговарят и за Европейски лунен приземяем апарат - Аргонавт, метеорологичното явление Gota fria и потоп в пустинята.

  • Пробив срещу рак! [Ratio Weekly #232]

    Широко достъпен и евтин антидепресант показва обещаващи резултати при лечението на вид мозъчен рак – глиобластома. Никола и Петко обсъждат това ново откритие, което макар и да не лекува би могло да доведе до известно облекчение и да се включи като ефективна част от режима на лечение на пациенти с глиобластом. В епизода разговарят и за ново лечение за шизофрения, което предоставя важна алтернатива за пациентите. Обсъждат и научен пробив, при който растение, подобно на тютюна е генетично модифицирано да произвежда основни хранителни вещества, открити в майчината кърма. А дали кивано може да се оглежда у нас, чуйте епизода и ще разберете.

  • Нобелови награди 2024 [Ratio Weekly #231]

    Нобеловата награда е едно от най-престижните признания за учените. Преди броени дни станаха известни имената на тазгодишните лауреати в различните научни области и по традиция Петко и Никола им обръщат специално внимание. Надникват в техните лаборатории, за да разберат върху какво работят изследователите и как тези големи постижения допринасят за развитието на науката. Разбира се не могат да пропуснат и космическата тема, особена след успеха на Starship миналата седмица. В епизода обсъждат още: Успешният тест на Starship и улавянето на Super Heavy бустера от Мехазила; Стартиралата мисия Европа Clipper; Мисията Hera на EKA.

  • Маймунски дебати [Ratio Weekly #230]

    Шимпанзетата може и да не използват думи, но техните „разговори“ удивително приличат на нашите! Никола и Петко обсъждат ново проучване, което показва, че шимпанзетата обменят жестове със същото бързо темпо, което се наблюдава и при човешките разговори. От темата за комуникацията между шимпанзетата Никола и Петко преминават към … мравките. Оказва се, че тези малки насекоми могат да правят сложни хирургични операции и да извършват даже ампутации! Изследователите открили, че дърводелските мравки не само лекуват рани, но и диагностицират кога е необходима ампутация.

  • Чип в мозъка [Ratio Weekly #229]

    Как ви звучи да контролирате курсора на мишката с мозъка си? Е това вече е възможно. Наскоро компанията Neuralink имплантира чип в мозъка на мъж, с цел да подобри способността му да играе видеоигри и да се научи как да използва софтуер за компютърно проектиране (CAD). Никола и Петко разговарят за тази успешна операция, която може да бъде важна стъпка към предоставянето на високопроизводителен интерфейс и да подобри контрола на цифровите устройства за хора с квадриплегия. Освен за чипове в мозъка и тяхната роля обсъждат и: Частна китайска космическа компания тества кацане на първата степен на ракетата си; Електронни часовници в помощ при сънна апнея и още…

  • Антинобеловите награди 2024 [Ratio Weekly #228]

    Бозайници, които могат да дишат през ануса е едно от научните открития спечелило тазгодишните Иг-Нобелови награди, известни още и като Антинобелови. Изследванията в науката понякога имат и други измерения, които макар и на пръв поглед да изглеждат нелепо, не означава, че са лишени от научна стойност. В епизода Никола и Петко обсъждат награждаването за 2024 година и разговарят за протичането на церемонията по връчването на Антинобеловите награди. Ще разберете още дали в крайна сметка морските таралежи са отровни и ще научите повече за Dr.David Hu - носител на две Антинобелови награди и неколкократен гост на Ratio.

  • Провал? Психeделици и PTSD [Ratio Weekly #227]

    Дали лекарството MDMA известно като екстази, може да се използва за лечение на посттравматично стресово разстройство е една от теми, които привличат вниманието на Никола и Петко. Клиничните тестове на това лекарство предизвикват сериозни дебати около извършени редица етични нарушения. Възникват и много спорове, относно валидността на резултатите от клиничните изпитвания на MDMA. В епизода разговарят още и за неочакван пробив в борбата с оплешивяването и мисия до леко пренебрегваната планета Уран.

  • Хрониките на Поларис [Ratio Weekly #226]

    Мисията Polaris Dawn стартира на 10 септември и излетя на върха на ракета SpaceX Falcon 9. Тя има за цел да проведе първата по рода си частна космическа разходка. По план квартетът трябва да прекара пет дни в космоса, завършвайки няколко десетки експеримента в новата космическа среда, която мисията изследва. Никола и Петко обсъждат и eклсплозията на първата частна европейска ракета, станала при тестове край Шотландия. Тестът е имал за цел да постави основите за планирано дебютно изстрелване от космодрума SaxaVord, ново съоръжение, което се разработва на Шетландските острови. В епизода ще чуете още за дългоочакваното приземяване на Starliner, както и интересна информация около пръстените на Сатурн.