Podcast: Ratio Weekly

  • Нова пандемия?! [Ratio Weekly #239]

    Неидентифицирана болест в Демократична република Конго предизвиква вниманието на Петко и Никола. За периода от 24 октомври до 5 декември 2024 са били регистрирани 406 случая на неидентифицирана болест, придружени от симптоми като треска, главоболие, кашлица и болки в тялото. От тях 31 са смъртните случая, основно сред деца под 5-годишна възраст. От тази мистериозна пандемия, Никола и Петко се връщат 28 000 години назад във времето, за да обсъдят намерена в перфектно състояние мумия на саблезъб котарак от Ледената епоха. Смята се, че котето е било на по-малко от два месеца. В епизода ще чуете още за открите останки и на друго същество, нещо средно между птицечовка и ехидна, както и за развитието на 800-годишната норвежка сага за "човека от кладенеца".

  • Умен инсулин и суперфибри [Ratio Weekly #238]

    Революционен “умен” инсулин привлича вниманието на Никола и Петко в днешния епизод. Учени разработили нов вид инсулин, който динамично се адаптира към промените в нивата на кръвната захар в реално време, потенциално трансформирайки управлението на диабет тип 1. За разлика от стандартния инсулин, който изисква многократни дневни инжекции и не може да се адаптира към бъдещи промени в кръвната захар, този иновативен глюкозо-реактивен инсулин (GRI) остава неактивен в организма и се активира само, когато нивата на кръвната захар се повишат, след което се деактивира, когато те се нормализират. В епизода ще чуете още за - Метод за прочистване на “forever chemical”, вълшебни фибри и начините, чрез които рака може да общува с мозъка ни.

  • Октопод – Шеф на силова групировка [Ratio Weekly #237]

    Октоподи, организиращи риби в ловни дружинки и въдворяващи ред чрез наказване на мързеливците, привличат вниманието на Никола и Петко.Учени наблюдавали в продължение на 120 часа октоподи по време на лов и установили, че те са невероятно добри командири. Организират т.нар ловни дружинки и си сътрудничат с риби, докато ловуват, като формират междувидови съюзи, в които всеки участник допринася със своите умения за по-успешен лов. В случай, че някоя от рибите се “скатае” от работа или направи някакво друго нарушение, октоподите често реагират с бързи и целенасочени „удари“, за да я накажат. В епизода ще чуете още за 6-тия полет на Starship, за мисията Dragonfly и SpaceX, както и кратка ретроспекция на годината на Ratio Weekly

  • Изгубените градове на маите [Ratio Weekly #236]

    Огромен град на маите бе открит векове след като е изчезнал под джунглата в Мексико. Благодарение на специална техника Lidar, която картографира структури, заровени под растителността, археолозите успели да разкрият огромен комплекс, състоящ се от пирамиди, спортни площадки, пътища, свързващи различни райони и амфитеатри. Освен за изгубения град на маите, Никола и Петко разговарят и за диаманти на Меркурий. Симулации на ранната история на Меркурий предполагат, че планетата може да съдържа слой от твърд диамант с дебелина около 15 километра, разположен между ядрото и мантията. Ще чуете още: Нов град от древния път на коприната е открит на изненадващо място; вертикални вятърни турбини; стършели, пиещи абсент.

  • Има ли живот на Европа? [Ratio Weekly #235]

    Метеорит 200 пъти по-голям от този, който е унищожил динозаврите е ударил Земята преди около три милиарда години, оставайки кратер с диаметър 500 км. Никола и Петко разговарят за този огромен метеорит с диаметър между 40 и 60 км, който е предизвикал цунами по-голямо от всички известни в човешката история и е довел до кипене на океаните. Въпреки разрушителните последици, изследователите установили, че тези масивни удари са допринесли за процъфтяването на ранния живот, като са обогатили океаните с хранителни вещества необходими за микробите. В епизода обсъждат и мисията Europa Clipper на НАСА, която е насочена към изследване на Европа – една от луните на Юпитер. Учените предполагат, че под ледената ѝ повърхност се намира огромен океан от вода, което я нарежда сред най-вероятните кандидати за наличие на живот в Слънчевата система.

  • Когато хипопотамите полетят [Ratio Weekly #234]

    Изследователи открили, че хипопотамите могат да се издигнат във въздуха, повдигайки едновременно и четирите си крака от земята, когато бягат с максимална скорост. Това откритие, базирано на видеоанализ, показва, че хипопотамите постигат тази „фаза на полет“ до 15% от времето, когато се движат бързо, главно в моментите на преследване на плячка или врагове. Никола и Петко продължават темата за големите сухоземни животни и разговарят за скорошно изследване, според което дивите африкански слонове използват уникални вокализации, за да се обръщат към отделни членове на своето стадо. За разлика от делфините и папагалите, които имитират звуци, слоновете създават специфични, неимитативни звуци като „имена“ за своите събратя. В този любопитен епизод ще чуете още за колективна мимикрия и за странни звезди, намиращи се в центъра на галактиката, които изглеждат безсмъртни.

  • Астронавтите носят Прада [Ratio Weekly #233]

    Астронавтите ще носят Прада на Луната. Axiom Space и Prada разкриха финалния дизайн на скафандъра Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), който ще се използва от астронавтите по време на мисията на НАСА Artemis III до южния полюс на Луната. Освен за висшата мода в Космоса, Никола и Петко обсъждат доколко са безопасни изкуствените мигли. Разговарят и за Европейски лунен приземяем апарат - Аргонавт, метеорологичното явление Gota fria и потоп в пустинята.

  • Пробив срещу рак! [Ratio Weekly #232]

    Широко достъпен и евтин антидепресант показва обещаващи резултати при лечението на вид мозъчен рак – глиобластома. Никола и Петко обсъждат това ново откритие, което макар и да не лекува би могло да доведе до известно облекчение и да се включи като ефективна част от режима на лечение на пациенти с глиобластом. В епизода разговарят и за ново лечение за шизофрения, което предоставя важна алтернатива за пациентите. Обсъждат и научен пробив, при който растение, подобно на тютюна е генетично модифицирано да произвежда основни хранителни вещества, открити в майчината кърма. А дали кивано може да се оглежда у нас, чуйте епизода и ще разберете.

  • Нобелови награди 2024 [Ratio Weekly #231]

    Нобеловата награда е едно от най-престижните признания за учените. Преди броени дни станаха известни имената на тазгодишните лауреати в различните научни области и по традиция Петко и Никола им обръщат специално внимание. Надникват в техните лаборатории, за да разберат върху какво работят изследователите и как тези големи постижения допринасят за развитието на науката. Разбира се не могат да пропуснат и космическата тема, особена след успеха на Starship миналата седмица. В епизода обсъждат още: Успешният тест на Starship и улавянето на Super Heavy бустера от Мехазила; Стартиралата мисия Европа Clipper; Мисията Hera на EKA.

  • Маймунски дебати [Ratio Weekly #230]

    Шимпанзетата може и да не използват думи, но техните „разговори“ удивително приличат на нашите! Никола и Петко обсъждат ново проучване, което показва, че шимпанзетата обменят жестове със същото бързо темпо, което се наблюдава и при човешките разговори. От темата за комуникацията между шимпанзетата Никола и Петко преминават към … мравките. Оказва се, че тези малки насекоми могат да правят сложни хирургични операции и да извършват даже ампутации! Изследователите открили, че дърводелските мравки не само лекуват рани, но и диагностицират кога е необходима ампутация.