Podcast: Ratio Weekly

  • Слънчеви изгаряния

    Какво не знаем за слънчевото изгаряне, нова кръвна група, свръхмощен ЯМР и спящи в тялото ни вируси [Ratio Weekly с Никола Кереков]

    Новите горещи теми на Ratio Weekly са тук за силен старт на седмицата. В новия епизод ще научите новите открития и факти за слънчевите изгаряния, мозъчните сътресения и реактивирането на вируси, първия кръвен тест за ендометриоза, възможно ли е да има нова кръвна група, ЯМР с безпрецедентна разделителна способност.

  • Птичи грип при котките [Ratio Weekly #243]

    Новият подкаст на Ratio Weekly е тук, за да ни покаже отново с помощта на науката абсурдния свят, в който живеем. В днешния епизод Петко и Никола обсъждат новите разкрития, сред които: уникалния оранжев цвят при котките, птичия грип сред домашните любимци, най-необичайния опрашител и възвърналия се моден тренд сред косатките. Приятно слушане!

  • Челюсти в мрака [Ratio Weekly #242]

    Тази седмица Петко и Никола навлизат в дебрите на животинския свят и вадят наяве някои изненадващи и любопитни факти, с които променят отново представите ни за това колко знаем. В тазседмичния подкаст, фокусиран върху най-интересното от науката двамата дискутират неизвестни аспекти от поведението на животните и някои изненадващи факти от начина им на адаптация. Вдъхновението отново е еволюцията и способите, с които организмите умело боравят, за да преминат на следващо ниво от своето развитие.

  • Ratio Weekly - The hottest year

    2024 – Най-горещата година [Ratio Weekly #241]

    Най-интересното от света на науката през 2024 е в основата на днешния епизод. Никола и Петко разговарят за притеснителния факт, че 2024 се нарежда като най-горещата година в писаната история. С глобално затопляне, което премина критичния праг от 1,5°C над прединдустриалния период, станахме свидетели на покачващи се нива на океаните, топящи се ледници и екстремни климатични явления. Преминават към исторически пробив в медицината – първото одобрено лекарство, което може напълно да предотврати заразяването със СПИН с еднократна доза на всеки шест месеца. Тази терапия може да промени играта в борбата срещу вируса и да доведе до глобален спад в новите случаи на ХИВ. Не пропускат и археологическите сензации – с помощта на LIDAR технология беше открит изгубен град на маите, а изкуственият интелект разшифрова обгорели папируси от Херкулан, запечатали истории от времето на Древен Рим. Какво още се случи в света на науката през 2024 чуйте и вижте в епизода.

  • Космическа хроника 2024 [Ratio Weekly #240]

    Никола и Петко се отправят в Космоса, за да ни преведат през в най-интересните космически събития от 2024 година. Разговарят за драматичната история на Starliner – тестовата мисия на Boeing, която трябваше да докаже, че компанията може да превозва астронавти до Международната космическа станция. След откази на маневрени тръстера и течове в системата, мисията на двамата астронавти се удължи до три месеца, а накрая NASA реши да ги прибере обратно на Crew Dragon. Продължават с мисията на Chang’e 6, китайският апарат, който за пръв път донесе проби от обратната страна на Луната – ценен научен ресурс, който може да даде нова светлина върху вулканичната история на нашия спътник.Не пропускат и вълнуващата мисия Europa Clipper на НАСА, която е насочена към изследване на Европа – една от луните на Юпитер. Учените предполагат, че под ледената ѝ повърхност се намира огромен океан от вода, което я нарежда сред най-вероятните кандидати за наличие на живот в Слънчевата система. Какво още ви очаква в космическата хроника за 2024, ще разберете като чуете епизода.

  • Нова пандемия?! [Ratio Weekly #239]

    Неидентифицирана болест в Демократична република Конго предизвиква вниманието на Петко и Никола. За периода от 24 октомври до 5 декември 2024 са били регистрирани 406 случая на неидентифицирана болест, придружени от симптоми като треска, главоболие, кашлица и болки в тялото. От тях 31 са смъртните случая, основно сред деца под 5-годишна възраст. От тази мистериозна пандемия, Никола и Петко се връщат 28 000 години назад във времето, за да обсъдят намерена в перфектно състояние мумия на саблезъб котарак от Ледената епоха. Смята се, че котето е било на по-малко от два месеца. В епизода ще чуете още за открите останки и на друго същество, нещо средно между птицечовка и ехидна, както и за развитието на 800-годишната норвежка сага за "човека от кладенеца".

  • Умен инсулин и суперфибри [Ratio Weekly #238]

    Революционен “умен” инсулин привлича вниманието на Никола и Петко в днешния епизод. Учени разработили нов вид инсулин, който динамично се адаптира към промените в нивата на кръвната захар в реално време, потенциално трансформирайки управлението на диабет тип 1. За разлика от стандартния инсулин, който изисква многократни дневни инжекции и не може да се адаптира към бъдещи промени в кръвната захар, този иновативен глюкозо-реактивен инсулин (GRI) остава неактивен в организма и се активира само, когато нивата на кръвната захар се повишат, след което се деактивира, когато те се нормализират. В епизода ще чуете още за - Метод за прочистване на “forever chemical”, вълшебни фибри и начините, чрез които рака може да общува с мозъка ни.

  • Октопод – Шеф на силова групировка [Ratio Weekly #237]

    Октоподи, организиращи риби в ловни дружинки и въдворяващи ред чрез наказване на мързеливците, привличат вниманието на Никола и Петко.Учени наблюдавали в продължение на 120 часа октоподи по време на лов и установили, че те са невероятно добри командири. Организират т.нар ловни дружинки и си сътрудничат с риби, докато ловуват, като формират междувидови съюзи, в които всеки участник допринася със своите умения за по-успешен лов. В случай, че някоя от рибите се “скатае” от работа или направи някакво друго нарушение, октоподите често реагират с бързи и целенасочени „удари“, за да я накажат. В епизода ще чуете още за 6-тия полет на Starship, за мисията Dragonfly и SpaceX, както и кратка ретроспекция на годината на Ratio Weekly

  • Изгубените градове на маите [Ratio Weekly #236]

    Огромен град на маите бе открит векове след като е изчезнал под джунглата в Мексико. Благодарение на специална техника Lidar, която картографира структури, заровени под растителността, археолозите успели да разкрият огромен комплекс, състоящ се от пирамиди, спортни площадки, пътища, свързващи различни райони и амфитеатри. Освен за изгубения град на маите, Никола и Петко разговарят и за диаманти на Меркурий. Симулации на ранната история на Меркурий предполагат, че планетата може да съдържа слой от твърд диамант с дебелина около 15 километра, разположен между ядрото и мантията. Ще чуете още: Нов град от древния път на коприната е открит на изненадващо място; вертикални вятърни турбини; стършели, пиещи абсент.

  • Има ли живот на Европа? [Ratio Weekly #235]

    Метеорит 200 пъти по-голям от този, който е унищожил динозаврите е ударил Земята преди около три милиарда години, оставайки кратер с диаметър 500 км. Никола и Петко разговарят за този огромен метеорит с диаметър между 40 и 60 км, който е предизвикал цунами по-голямо от всички известни в човешката история и е довел до кипене на океаните. Въпреки разрушителните последици, изследователите установили, че тези масивни удари са допринесли за процъфтяването на ранния живот, като са обогатили океаните с хранителни вещества необходими за микробите. В епизода обсъждат и мисията Europa Clipper на НАСА, която е насочена към изследване на Европа – една от луните на Юпитер. Учените предполагат, че под ледената ѝ повърхност се намира огромен океан от вода, което я нарежда сред най-вероятните кандидати за наличие на живот в Слънчевата система.