Podcast: Vox Nihili

  • Налудности [The Leftovers] [Vox Nihili #212]

    Сериалът „The Leftovers“ (2014–2017), създаден от Деймън Линделоф, е вдъхновен от едноименния роман на Том Перота. В него се разказва за различните начини, по които хората се опитват да се справят с последиците от мистериозно събитие, известно като „внезапното заминаване“, при което 2% от световното население (приблизително 140 милиона души) изчезват без обяснение. Действието започва три години след това събитие, когато хората по света все още се опитват да се справят с травмата, скръбта и липсата на смисъл. В този епизод Любо, Стоян и Диана Манолова разглеждат различните теми, поставяни в 28-те епизода на сериала. Ако мислите, че не можем да ви изненадаме – гледайте ни :)

  • Зони [Vox Nihili #211]

    От Соларис до Зона Х Любо, Стоян и Александър Попов търсят границите на онова, което може да бъде разбрано от човека и начините, по които хората се опитваме да удържим последиците от провала си да картотекираме реалността. Пространството и времето понякога ни подлудяват, запазвайки пълното си безразличие към нашата (човека) уникалност. Какво ни остава тогава, освен да се откажем от представата за собствената ни ценност? Или пък да се предадем на мистичното? Как литературата превръща зоната на езика в поле, в което силите разместват ясните позиции на субекта и обекта, за да ни разкрият онтологичното непокорство на света.

  • Медея [Инфантицид] [Vox Nihili #210]

    „Медея“ на Еврипид е трагедия, в която се представят темите за предателството и отмъщението на Медея. Изоставена от съпруга си Язон, който се жени за дъщерята на коринтския цар, Медея изпитва дълбока болка и гняв. В своята решителност да отмъсти, тя убива новата невяста на Язон и царя, но не спира до тук, а погубва собствените си деца, за да нарани Язон. Любо, Стоян и Камелия Спасова обсъждат редица въпроси: Можеше ли Медея да спаси децата си и трагедията да има щастлив happy end вместо Deus ex Mahina? Защо въпреки нечовешката си постъпка, Медея ни е близка и ни вълнува дори и днес? Кои са тъмните кътчета в нашата психика, в която дремят Ериниите? Слушайте!

  • Интимността [Black Mirror] [Vox Nihili #209]

    Любомир Бабуров и Стоян Ставру обсъждат какво представлява „черното огледало“ и как то е свързано с „бялата Коледа“ в епизода „White Christmas“ от сериала „Черно огледало“. Епизодът разказва три преплитащи се истории, представени чрез разговор между двама мъже, Мат и Джо, които са изолирани в отдалечен аванпост – изолирано пространство, което в крайна сметка се оказва, че не съществува. Мат разкрива своето мрачно минало като треньор на мъже в романтични връзки, използвайки технология за зрителна манипулация, наречена „Z-Eyes“, благодарение на която Мат вижда всичко, което клиентът му вижда в реално време, и може да му дава съвети чрез аудио връзка. Мат превръща интимния живот на Хари в спектакъл за група анонимни зрители, които коментират и съдят случващото се. Това издига неговата роля от воайор до медиатор на преживявания, превръщайки личния живот в шоу.

  • Пир [Любовта] [Vox Nihili #208]

    „Пир“ на Платон е диалог, в който Федър, Павзаний, Ериксимах, Аристофан, Агатон и в крайна сметка Сократ, разказвайки за това, което е научил от необикновената жрица Диотима, обсъждат природата на любовта (Ерос) по време на пиршество. Всеки от гостите изнася реч, изразявайки различни гледни точки за любовта – от физическата страст до стремежа към вечната истина и красота. Диалогът съчетава философия, митология и литература, като подчертава трансформиращия потенциал на любовта и връзката ѝ с добродетелта и безсмъртието. По техния пример и Любо, Стоян и Боян Манчев обсъждат диалога и търсят истината за любовта: дали е страстта към отделни красиви тела или съзерцанието на абсолютната красота.

  • Литературата: на съд! [Vox Nihili #207]

    Трябва ли литературата да прави добро или пък спокойно може да удържи себе си като място за рефлексия върху злото? Кога сложността е просто оправдание на некачествената литература и кога тя е причина да спрем да я четем като юристи са част от въпросите, които обсъждат Любо, Стоян и Дарин Тенев. Основният фокус на разговора е съдебният процес срещу Густав Флобер. Но той не е единственият, при който юристите се заемат с четенето на една литературна творба, за да проверят дали няма закононарушение: престъпване на обществения и на религиозния морал. В този епизод литературата се среща с „наказващата“ страна на правото през желанието на юристите да наложат определени закони в писането на художествените текстове.

  • Лахет [Смелостта] [Vox Nihili #206]

    Кои са Лахет (Бабуров?) и Никий (Ставру?) и какво ловува този път Сократ е в основата на днешния епизод, в който гост е Владимир Маринов е доктор по антична философия. Лахет“ е диалогът, който поставя въпроса „Подходящо ли е за момчетата, или не е, да изучават да се бият в тежко въоръжение?“. Като цяло разговорът е за добродетелите и по-специално за смелостта, която получава няколко различни и все неприемливи за Сократ дефиниции, сред които: смелостта е налице, „ако човек остане в бойния ред, готов да се бие с враговете и не побягва“, т.е. вид издръжливост (упорство) на духа, съпроводена от разума; смелостта е вид знание – „знание за това, кое е опасно и кое безопасно по време на война и във всички останали случаи“. Наред с „древните“ въпроси на мъжеството, в разговора обсъдихме и част от съвременните проблеми, които поставя понятието за смелост в европейските постгероични общества.

  • Помилването[Vox Nihili #205]

    Какво означава наличието на множество масови помилвания по време на празници или пък липсата на каквато и да е милост от страна на държавата към осъдените? Кога наказателната репресия е толкова нетърпима, че трябва да се откажем от наказанието? Отговорите на тези и други въпроси обсъждат в епизода Любо, Стоян и Ива Пушкарова. Съгласно чл. 74 от Наказателния кодекс на Република България президентът може чрез помилване да опрости изцяло или отчасти наложеното наказание, а смъртното наказание, доживотния затвор без замяна и доживотния затвор – да опрости или замени. Що за суверенна власт е помилването и защо държавата, дори и когато е организирана като диктатура, има нужда от нея.

  • Приказки за Лека нощ [Vox Nihili #204]

    Приказките са едни от първите структурирани текстове, с които се срещат децата. Повечето от тях претендират не само да приспят малките, но и да ги научат на определена поука. Какво обаче е тази поука и дали приказката е най-подходящия начин да я научим? Колко свобода за интерпретация може да открием в една приказка и кога приказката се превръща в естетизиран инструмент за налагане на власт? Трябва ли да защитаваме приказките от опитите за тяхното „превратно“ тълкуване и има ли една Традиция? Любо, Стоян и Николай Колев разглеждат в епизода сблъсъка между каноничните приказки и техните деструктивни интерпретации и търсят истината за причините, поради които хората си разказват истории.

  • Метафизика на злото [True detective] [Vox Nihili #203]

    Вдъхновени от сериала True Detective, Любо и Стоян се опират на неговия сюжет, за да повдигнат редица въпоси, свързани с метафизиката на злото. Вземайки повод от „лова“ на злото, в който героите от сериала биват увлечени през годините, те търсят различните лица на злото: може ли да се изправим пред злото, което винаги се връща; има ли надежда за децата, които изчезват, без това да бъде забелязано; до къде достига парализиращата корупция на злото и имаме ли шанс във вселената, са само част от въпросите, които повдигат. Коя е основната тема в първия сезон на сериала True Detective(2014)? Какво представлява идеята за вечното възвръщане (Ницше)? Какво представлява „литературата на злото“ (Батай)? Какво може да научим от Шопенхауер за мъдростта на Силен? И още..