Podcast: Vox Nihili

  • Хаосът на Дионис  [Vox Nihili #217]

    В днешния епизод главна роля играе Дионис - древногръцкият бог, син на Зевс и смъртната Семела. Свързван с виното, плодородието, екстаза и театъра, той е почитан чрез празненства извън нормите и изпълнени с музика, танци и ритуали, които премахват социалните норми и ограничения. Дионис се асоциира с трансформацията, породена от виното и театралното изкуство, както и с баланса между цивилизоваността и хаоса, рационалното и ирационалното.

  • Лизис [Приятелството] [Vox Nihili #216]

    Vox Nihili отново се връщат към мъдростта на Платон и неговите диалози, като днес на фокус е "Лизис“. Диалог, посветен на приятелството, в който Сократ провежда поредния си диалог с младежите в палестрата, като този път започва с въпроса дали родителите на красивия Лизис наистина го обичат, а след което преминава към приятелството и различните основания то да съществува. Диалогът не дава окончателен отговор и в края му всички участници се чувстват като „пияни от приказки“. Слушайте и усетете и вие това чувство.

  • Аргонавтите на бъдещето [Vox Nihili #215]

    Епизодът „Аргонавти на бъдещето“ е част от вътрешната за Vox Nihili тема „Чудовища“. Аргонавтите, водени от Язон, тръгват с кораба „Арго“ от Йолк в търсене на Златното руно, символ на власт и благоденствие. Те преминават през множество изпитания, включително срещата с опасните Харпиии. В Колхида Язон успява да се сдобие със Златното руно, благодарение на магьосницата Медея, която се влюбва в него и му помага чрез своята магия. По пътя към дома героите се сблъскват с преследвачи и преодоляват различни препятствия, включително битки с чудовища и конфликти с богове. Пътешествието се приема за символ на човешката амбиция, изпитания и решения, но е и начин да се запознаем с различните лица на чудовищното.

  • Православия [Разкол и църква] [Vox Nihili #214]

    В този разговор Любомир Бабуров, Симеон Гройсман и Стоян Ставру обсъждат решението на ВКС от декември 2024 г. за признаването на качеството на юридическо лице на „Българска православна църква – Българска патриаршия, дало поводи за бурни политически реакции и законодателен активизъм. Може ли да има друга църква освен Българската патриаршия, която да се казва „православна“? Трябва ли държавата да спира „самозванците“ и съдията да проверява спазването на 9-ия член на Никео-цариградския символ на вярата? До къде стига подкрепата на държавата в отношенията й с Църквата? И най-вече представлява ли регистрацията на вероизповедание някакво признание на автентичността и легитимността на една религия? Ето тези въпроси, породени от актуалната ситуация в страната, бяха в основата на настоящия разговор, който търсеше и преход към по-общите перспективите на връзката между държавата и църквата.

  • Кокетство и ИИ[Реплика] [Vox Nihili #213]

    Днес Vox Nihili посреща Агент 001, за да провери дали философията и компютърните науки могат да си говоря, без „разбирането“ да заличава спецификата на едната от тях. За целта Любо, Стоян и Константин Василев (КИВ) „сблъскаха“ две не-произволни дефиниции за кокетството. Може да застанете на страната на едната от тези дефиниции или а запазите стратегически неутралитет до края на разговора. Но дали ще успеете с второто… докато дискутиращите ви объркват с непоследователните си отговори на все по-неясно формулирани въпроси: Може ли да „разомагьосаме“ кокетството и има ли цел кокетката? Какъв е ефектът от симулирането на интимност и живеем ли вече в света на „студените“ емоции и дори на „а-емоционалната“ симпатия? Как изкуственият интелект и големите езикови модели ще променят социалната динамика на „любовната игра“? Чуйте в епизода.

  • Налудности [The Leftovers] [Vox Nihili #212]

    Сериалът „The Leftovers“ (2014–2017), създаден от Деймън Линделоф, е вдъхновен от едноименния роман на Том Перота. В него се разказва за различните начини, по които хората се опитват да се справят с последиците от мистериозно събитие, известно като „внезапното заминаване“, при което 2% от световното население (приблизително 140 милиона души) изчезват без обяснение. Действието започва три години след това събитие, когато хората по света все още се опитват да се справят с травмата, скръбта и липсата на смисъл. В този епизод Любо, Стоян и Диана Манолова разглеждат различните теми, поставяни в 28-те епизода на сериала. Ако мислите, че не можем да ви изненадаме – гледайте ни :)

  • Зони [Vox Nihili #211]

    От Соларис до Зона Х Любо, Стоян и Александър Попов търсят границите на онова, което може да бъде разбрано от човека и начините, по които хората се опитваме да удържим последиците от провала си да картотекираме реалността. Пространството и времето понякога ни подлудяват, запазвайки пълното си безразличие към нашата (човека) уникалност. Какво ни остава тогава, освен да се откажем от представата за собствената ни ценност? Или пък да се предадем на мистичното? Как литературата превръща зоната на езика в поле, в което силите разместват ясните позиции на субекта и обекта, за да ни разкрият онтологичното непокорство на света.

  • Медея [Инфантицид] [Vox Nihili #210]

    „Медея“ на Еврипид е трагедия, в която се представят темите за предателството и отмъщението на Медея. Изоставена от съпруга си Язон, който се жени за дъщерята на коринтския цар, Медея изпитва дълбока болка и гняв. В своята решителност да отмъсти, тя убива новата невяста на Язон и царя, но не спира до тук, а погубва собствените си деца, за да нарани Язон. Любо, Стоян и Камелия Спасова обсъждат редица въпроси: Можеше ли Медея да спаси децата си и трагедията да има щастлив happy end вместо Deus ex Mahina? Защо въпреки нечовешката си постъпка, Медея ни е близка и ни вълнува дори и днес? Кои са тъмните кътчета в нашата психика, в която дремят Ериниите? Слушайте!

  • Интимността [Black Mirror] [Vox Nihili #209]

    Любомир Бабуров и Стоян Ставру обсъждат какво представлява „черното огледало“ и как то е свързано с „бялата Коледа“ в епизода „White Christmas“ от сериала „Черно огледало“. Епизодът разказва три преплитащи се истории, представени чрез разговор между двама мъже, Мат и Джо, които са изолирани в отдалечен аванпост – изолирано пространство, което в крайна сметка се оказва, че не съществува. Мат разкрива своето мрачно минало като треньор на мъже в романтични връзки, използвайки технология за зрителна манипулация, наречена „Z-Eyes“, благодарение на която Мат вижда всичко, което клиентът му вижда в реално време, и може да му дава съвети чрез аудио връзка. Мат превръща интимния живот на Хари в спектакъл за група анонимни зрители, които коментират и съдят случващото се. Това издига неговата роля от воайор до медиатор на преживявания, превръщайки личния живот в шоу.

  • Пир [Любовта] [Vox Nihili #208]

    „Пир“ на Платон е диалог, в който Федър, Павзаний, Ериксимах, Аристофан, Агатон и в крайна сметка Сократ, разказвайки за това, което е научил от необикновената жрица Диотима, обсъждат природата на любовта (Ерос) по време на пиршество. Всеки от гостите изнася реч, изразявайки различни гледни точки за любовта – от физическата страст до стремежа към вечната истина и красота. Диалогът съчетава философия, митология и литература, като подчертава трансформиращия потенциал на любовта и връзката ѝ с добродетелта и безсмъртието. По техния пример и Любо, Стоян и Боян Манчев обсъждат диалога и търсят истината за любовта: дали е страстта към отделни красиви тела или съзерцанието на абсолютната красота.